Crudelis. Każdy wybór ma znaczenie

Crudelis. Każdy wybór ma znaczenie

60 minut. Tylko tyle ma Henry, by odkryć tajemnicę stojącą za jego morderstwem. Nikt za darmo mu nie pomoże, bo w świecie Crudelis nikogo nie obchodzi jego los. Żadnej taryfy ulgowej – albo zagrasz tak, jak zagra ci życie… albo zginiesz. Podejmiesz wyzwanie rozwiązania tej zagadki?

Będę trzymał się konwencji – daję więc sobie 60 minut na napisanie tego tekstu. To mnóstwo czasu. W ciągu godziny podczas targów E3 byliśmy w stanie wraz z SavagE napisać po 10 wiadomości ze świata gier. Gdzie więc wyzwanie? A jednak – zebranie myśli i opisanie własnej gry to zupełnie inna para kaloszy. Muszę więc się pośpieszyć, bo nam sam wstęp poświęciłem dobre 9 minut.

Crudelis to gra z pogranicza przygodówki i RPG. Z pierwszego gatunku zaczerpnęliśmy mechanikę – gracz niczym nieudolny Sherlock Holmes musi zebrać dowody w sprawie własnego morderstwa i znaleźć odpowiedzialnych za nie ludzi. Pomogą mu w tym przedmioty, które bandyci zgubili podczas pośpiesznej ucieczki z jego domu. To jednak za mało – trzeba jeszcze połączyć wszystkie fakty w całość, a to nie jest łatwe. Nikt bowiem w steampunkowym Abarian Creek nie ma żywotnego interesu w tym, by Henry odkrył prawdę. Jest tylko pionkiem, który musi słono zapłacić za każdy strzęp informacji.

Tu właśnie pojawiają się elementy RPG-owe – tyle że w odwróconej formie. Henry nie jest bohaterem, który ma zbawić świat. Choć wiele osób w mieście go zna, nikt nie czeka na to, by popchnąć śledztwo do przodu. Ludzie mają swoje sprawy i problemy Henry'ego nikogo nie interesują. Jako gracz musisz więc wczuć się w swoją rolę – i zacząć rozwiązywać zagadkę nie jak bohater, ale jak naukowiec, którym kierujesz. A od tego, jak dobrze lub źle sobie poradzisz, zależy los Henry'ego – i to, które z 12 zakończeń zobaczysz.

Jeśli wydaje Ci się, że to nic trudnego – masz rację. Wydaje Ci się. Póki co nikt z testerów, recenzentów i youtuberów nie dotarł do właściwego zakończenia za pierwszym podejściem. Dali się oszukać mieszkańcom Abarian Creek, zbyt szybko wyciągnęli wnioski, zgubiły ich poszlaki. I wiesz co? Tobie też się nie uda, ale nie ma w tym nic złego ;)

Crudelis został zbudowany w taki sposób, byś wrócił do niego jeszcze raz. Mądrzejszy o wiedzę z poprzedniego podejścia, ostrożniej podchodził do stawianych przed Tobą zadań. Bo to nie jest Dragon Age, w którym wczytasz sobie poprzedniego save'a. To nie The Walking Dead, w którym wszystko i tak zmierza do wspólnego zakończenia. W Crudelis każdy wybór ma znaczenie – nawet tak błahy jak to, którym wpisem w dzienniku się zasugerujesz.

Wyrzuć więc z głowy schematy RPG, które doskonale znasz, i włącz myślenie. Działaj tak, jak podpowiada Ci intuicja – a może za drugim razem dotrzesz do finału. Za pierwszym Ci się nie uda ;)

Do środy 27.01.2016 grę możesz dostać za ok. 5€ - taniej niż bilet do kina. Wybór – jak w całym Crudelis – należy do Ciebie.

(40 minut. Trochę zardzewiałem przez lata pracy nad grą).


Komentarze

Portret użytkownika MrEvilRobot

Artykuł sponsorowany, sprzedaliście się wszyscy!!!!

Portret użytkownika Biały Wilk

Rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana!

Podoba ci się to, co piszę? Więcej znajdziesz na http://wilku.me