Crudelis. Każdy wybór ma znaczenie

60 minut. Tylko tyle ma Henry, by odkryć tajemnicę stojącą za jego morderstwem. Nikt za darmo mu nie pomoże, bo w świecie Crudelis nikogo nie obchodzi jego los. Żadnej taryfy ulgowej – albo zagrasz tak, jak zagra ci życie… albo zginiesz. Podejmiesz wyzwanie rozwiązania tej zagadki?

Będę trzymał się konwencji – daję więc sobie 60 minut na napisanie tego tekstu. To mnóstwo czasu. W ciągu godziny podczas targów E3 byliśmy w stanie wraz z SavagE napisać po 10 wiadomości ze świata gier. Gdzie więc wyzwanie? A jednak – zebranie myśli i opisanie własnej gry to zupełnie inna para kaloszy. Muszę więc się pośpieszyć, bo nam sam wstęp poświęciłem dobre 9 minut.

[video:https://www.youtube.com/watch?v=VgrsA9nvImk]

Crudelis to gra z pogranicza przygodówki i RPG. Z pierwszego gatunku zaczerpnęliśmy mechanikę – gracz niczym nieudolny Sherlock Holmes musi zebrać dowody w sprawie własnego morderstwa i znaleźć odpowiedzialnych za nie ludzi. Pomogą mu w tym przedmioty, które bandyci zgubili podczas pośpiesznej ucieczki z jego domu. To jednak za mało – trzeba jeszcze połączyć wszystkie fakty w całość, a to nie jest łatwe. Nikt bowiem w steampunkowym Abarian Creek nie ma żywotnego interesu w tym, by Henry odkrył prawdę. Jest tylko pionkiem, który musi słono zapłacić za każdy strzęp informacji.

Tu właśnie pojawiają się elementy RPG-owe – tyle że w odwróconej formie. Henry nie jest bohaterem, który ma zbawić świat. Choć wiele osób w mieście go zna, nikt nie czeka na to, by popchnąć śledztwo do przodu. Ludzie mają swoje sprawy i problemy Henry'ego nikogo nie interesują. Jako gracz musisz więc wczuć się w swoją rolę – i zacząć rozwiązywać zagadkę nie jak bohater, ale jak naukowiec, którym kierujesz. A od tego, jak dobrze lub źle sobie poradzisz, zależy los Henry'ego – i to, które z 12 zakończeń zobaczysz.

[video:https://www.youtube.com/watch?v=oO3ZXvMgtSE]

Jeśli wydaje Ci się, że to nic trudnego – masz rację. Wydaje Ci się. Póki co nikt z testerów, recenzentów i youtuberów nie dotarł do właściwego zakończenia za pierwszym podejściem. Dali się oszukać mieszkańcom Abarian Creek, zbyt szybko wyciągnęli wnioski, zgubiły ich poszlaki. I wiesz co? Tobie też się nie uda, ale nie ma w tym nic złego ;)

Crudelis został zbudowany w taki sposób, byś wrócił do niego jeszcze raz. Mądrzejszy o wiedzę z poprzedniego podejścia, ostrożniej podchodził do stawianych przed Tobą zadań. Bo to nie jest Dragon Age, w którym wczytasz sobie poprzedniego save'a. To nie The Walking Dead, w którym wszystko i tak zmierza do wspólnego zakończenia. W Crudelis każdy wybór ma znaczenie – nawet tak błahy jak to, którym wpisem w dzienniku się zasugerujesz.

Wyrzuć więc z głowy schematy RPG, które doskonale znasz, i włącz myślenie. Działaj tak, jak podpowiada Ci intuicja – a może za drugim razem dotrzesz do finału. Za pierwszym Ci się nie uda ;)

Do środy 27.01.2016 grę możesz dostać za ok. 5€ - taniej niż bilet do kina. Wybór – jak w całym Crudelis – należy do Ciebie.

(40 minut. Trochę zardzewiałem przez lata pracy nad grą).


Crudelis. Każdy wybór ma znaczenie
Tagi:

Komentarze

Portret użytkownika MrEvilRobot

Artykuł sponsorowany, sprzedaliście się wszyscy!!!!

Portret użytkownika Biały Wilk

Rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana!

Podoba ci się to, co piszę? Więcej znajdziesz na http://wilku.me