Tagi:

AutorWątek: II Wojna Światowa  (Przeczytany 8261 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Seffik

• klei sie od brudu
  • Brud/Czysty: +70/-53
Odp: II Wojna Światowa
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Styczeń , 2012, 15:42:34 pm »
Sensacje XX Wieku - Operacja OdeSSa cz I.

Sensacje XX Wieku - Operacja OdeSSa cz II

ogolnie dla milosnikow historii, zwlaszcza II WS polecam programy woloszanskiego Sensacje XX wieku czy Encyklopedia II WS, szkoda ze TVP zamiast produkowac dobre produkcje jak w/w to produkuje debilne seriale :facepalm:

co do ksiazek to jest tez (choc nie wiem czy w polsce ukazala sie) „Ukrywający się naziści: Jak zwolennicy Hitlera opuszczali Europę”

polecam tez ksiazki Roberta Ludluma, np Straznicy Apokalipsy czy Protokol Sigmy
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń , 2012, 15:46:31 pm wysłana przez Seffik »

Offline Kocur

• zeskrobuje brud z tyłka
  • Brud/Czysty: +182/-38
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Styczeń , 2012, 16:25:07 pm »
ogolnie dla milosnikow historii, zwlaszcza II WS polecam programy woloszanskiego Sensacje XX wieku czy Encyklopedia II WS, szkoda ze TVP zamiast produkowac dobre produkcje jak w/w to produkuje debilne seriale :facepalm:
Dlatego polecam czasem zajrzeć w program takich kanałów jak "Discovery Historia" lub "History" jak ktoś ma kablówkę, lub nawet "TVP Historia" jak kto ma zwykłą antenę i dekoder cyfrowy. Co prawda zachodnie produkcje zazwyczaj dotyczą głównych wątków WWII i tego co działo się daleko od nas, no i opowiadają o nich jednak nieco inaczej niż np. Wołoszański w naszych rodzimych produkcjach, ale i tak warto czasem zamiast kolejnego odcinka jakiegoś G popatrzeć czasem co się na świecie kiedyś działo. Plusem zachodnich produkcji jest niewątpliwie spora ilość prezentowanych filmów archiwalnych. Minusem, że natrafić na program traktujący o tym co działo się wtedy na "naszym podwórku" jest raczej trudno. Nie pamiętam konkretnych tytułów, ale było coś kiedyś o Wilczym Szańcu i zamachu na Hitlera (w którym m.in. autorzy detonowali kilka różnej wielkości bomb pod rekonstrukcją pewnego dębowego stołu), o kompleksie fabryk/bunkrów w Sudetach, o fabrykach rakiet w Peenemünde, spory program o Powstaniu Warszawskim zrealizowany przez Discovery, no i pewnie wiele innych, o których nie pamiętam, lub mi umknęły i ich nie widziałem.

Offline Hellwi

• radykał
  • śmierdzący zgnilizną brudas
  • Brud/Czysty: +200/-345
  • władca ciemności
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Styczeń , 2012, 17:17:57 pm »
W programach discovery można znaleźć kilka kwiatków (błędów lub przekłamań historycznych) chociażby o bitwie pod Kurskiem. Panowie z discavery przedstawiali  (za pomocą animacji) niemieckie jednostki walczące na polu w formacji klina pancernego, co jest oczywistym nonsensem.
Server INEA, kiedyś szerzej znany jako słynna, skillowa wylęgarnia talentów czyli ICP

"ja nie jestem hackerem screenshots są na Galeri"

Offline Seffik

• klei sie od brudu
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Styczeń , 2012, 17:19:14 pm »
widac nie zapytali sie o rade pancernej dywizji g4g  :-D
swoja droga...moze zle przetlumaczone albo cos, gdyz jak spojrzalem na mapy to 1 faza operacji cytadela to byl atak zarowno z polnocnego jak i poludniowego skrzydla wygladajacy klasycznie na atak klinowy...mieli sie wbic w boki luku kurskiego na wysokosci samego kurska, w kursku mialy sie dwa kliny spotkac i zamknac okrazenie jednostek radzieckich...a ze polscy tlumacze to pozal sie boze...wiec moze po prostu zle przetlumaczyli...

ps. a autor topicu co? my tu gadu gadu a on cisza...
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń , 2012, 00:00:46 am wysłana przez Seffik »

Offline depesz

• Global Moderator
  • Brud/Czysty: +144/-52
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Styczeń , 2012, 00:06:38 am »
W programach discovery można znaleźć kilka kwiatków (błędów lub przekłamań historycznych) chociażby o bitwie pod Kurskiem. Panowie z discavery przedstawiali  (za pomocą animacji) niemieckie jednostki walczące na polu w formacji klina pancernego, co jest oczywistym nonsensem.
dlaczego? Sporo opisow podaje, ze niemieckie wojska pancerne pod Kurskiem atakowaly klinem, umieszczajac z przodu mocniej opancerzone tygrysy wsparte panterami, a na skrzydlach byly czolgi panzer iv. Masz jakies zrodlo mowiace ze bylo inaczej? :)
Gestapo obstawiło wszystkie wyjścia, ale Stirlitz ich przechytrzył. Uciekł przez wejście.

Offline Hellwi

• radykał
  • władca ciemności
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Styczeń , 2012, 00:22:06 am »
Server INEA, kiedyś szerzej znany jako słynna, skillowa wylęgarnia talentów czyli ICP

Offline FORFITER

• delikatnie przybrudzony
  • **
  • Brud/Czysty: +3/-0
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Styczeń , 2012, 08:18:28 am »
Ja polecam serial NG z bodajże 2008: Apokalipsa: Druga Wojna światowa. Archiwalne materialy nakręcone przez żołnierzy na różnych frontach z  poprawioną jakością i pokolorowane: http://natgeotv.com/pl/apokalipsa-druga-wojna

Serial francuski, więc parę kwestii wyolbrzymiono, parę pominięto i nic odkrywczego tam nie ma, ale sposób przedstawienia wojny wraz z oprawą audio wywarły na mnie wrażenie.

Offline Seffik

• klei sie od brudu
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Styczeń , 2012, 11:22:26 am »
my tu gadu gadu o silach pancernych, ale tak naprawde to nie to one byly najwazniejsze w tej wojnie... 2 ws to przeciez samoloty, to przeciez rakiety v1 a przed wszystkim v2, i to z tych dowch typow broni wytworzylo sie pozniejsze i dzisiejsze pole walki...jezeli chodzi o samoloty, to ciezko bynajmniej mi wskazac ten najlepszy w czasie wojny, wiekszosc historykow wskazuje na p51 lub hellcata (ktore mogly konkurowac z niemieckimi odrzutowcami, ktore znowu nie byly tak dobra konstrukcja i po za szybkoscia byly slabe wedlug mnie), ale nalezy pamietac, ze one weszly pod koniec wojny, malo sie mowi o jakach i ilach radzieckich, choc byly one dobrymy konstrukcjami, chocby jak 9, czesc znowu wskazuje na spitfirea, ktorego coraz to unowoczesnione wersje nie tylko braly udzial praktycznie w calej wojnie, ale i do polowy latch 50-tych...malo sie mowi w kwestii bycia najlepszymi o samolotach wsparcia czy samolotach bombowych, bo przeciez stukas czy jego radziecki odpowiednik il 2, albo me 110 czy brytyjski odpowiednik mosquito tez byly swietnymi konstrukcjami...wiec pytanie nie raczej, ktory jest najlepszy tylko, ktory wy najbardziej lubicie :)

Offline Hellwi

• radykał
  • władca ciemności
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Styczeń , 2012, 13:48:14 pm »
Seffik
Trochę Ci się pokićkało z tymi samolotami ;p
Zapewne zamiast Hellcata, powinieneś wstawić vought Corsair'a
Samoloty wsparcia też trochę pomieszałeś, bombowce nurkujące to jedna kategoria, samoloty bombowe to co innego, lepiej tego nie mieszać ;)
Co lubię, hm amerykańskiego P47

Co do czołgów to imo one były najważniejsze, to podczas tej wojny ewoluowały w śmiertelną broń, która wygrywała bitwy.

Offline Skarbonka12

• czysty jak zad źrebaka
  • *
  • Brud/Czysty: +0/-1
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Styczeń , 2012, 14:22:38 pm »
kolego masz może mapke bitwy o wizne ? ;D

Co do czołgów, to najlepszy był Pzkpfw VI Tygrys :D
Nie było mnie to troche więc mówie, że III Rzesza mogła wygrać wojne gdyby hitler słuchał wskazówek generałów, i nie był taki pewny siebie po zwycięctwach nad nami i Francją :D

Offline Frost

• Brud/Czysty: +303/-101
  • Black Crow On A Tombstone
    • G4G.PL
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Styczeń , 2012, 14:24:59 pm »

Offline Seffik

• klei sie od brudu
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Styczeń , 2012, 14:41:00 pm »
no moze troszke chaotycznie wiec po koleji :)

chodzilo mi nie o Vought F4U Corsair, a o Grumman F6F Hellcat, ktory ewoluowal z F4F Wildcata
co do samolotow wsparcia po prostu nie rozroznilem tego dokladnie...samoloty bombowe to samoloty bombowe :) i wlasnie przy samolotach wsparcia wymiekaja czolgi, co moze czolg zrobic vs bombowiec nurkujacy? amerykanie po ladowaniu w normandii wygrali tylko dlatego, ze mieli zapewniona znaczna przewage w powietrzu, inaczej ich czolgi g. mogly zrobic vs niemieckie...to lotnictwo znacznie opoznilo przybcie zagonow pancernych z rejonu calais w rejon normandii, dzieki czemu amerykanie zdarzyli umocnic przyczolki...dzieki temu, ze mgla byla oraz niski pulap chmur i lotnictwo zostalo uziemione niemcom prawie powiodla sie ofensywa w ardenach...pamietaj, ze czolg wolny znacznie znacznie wolniejszy od samolotu i nie ucieknie mu za cholere, a jak spadnie czolgowi bomba na "leb" to nawet 100 mm pancerza z przodu nic mu nie da...to 2 bombowce b29 sprawily, ze skonczyla sie wojna na pacyfiku, gdzie czolgi praktycznie nie dzialaly,...wojna miedzy japonia i usa to wojna statkow, a dokladniej lotniskowcow i samolotow...czolgi w tym rejonie dzialan nic nie mialy do gadania...po za tym od 2 ws czolgi nie znacznie sie rozwinely, a samoloty o wiele wiecej, juz nie mowiac o rozwoju broni taktycznej jak rakiety balistyczne, ktorych pierwowzorem byly v2...podobno ruscy gdzies maja pochowane kilkadziesiat tysiecy starych t55, zeby w przypadku wojny nuklearnej mieli czym walczyc, bo nowsze wiadomo elektornika...jedna bombka nuklearna, impulsik elektromagnetyczny i papa elektronika

@down
aaaaaa dzieki za zwrocenie uwagi :) myslalem juz o kolejnych zdaniach o rozwju technologicznym i mi sie wkradlo to 52 :P co do b 52 mega fota czolgi moga sie tylko rozpasc bo i na chowanie szkoda czasu :P
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń , 2012, 15:13:07 pm wysłana przez Seffik »

Offline Kocur

• zeskrobuje brud z tyłka
  • Brud/Czysty: +182/-38
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Styczeń , 2012, 15:01:50 pm »
2 bombowce b52 sprawily, ze skonczyla sie wojna na pacyfiku
B-29 jak już. :) B-52 to konstrukcja, która powstała na początku lat 50-tych.

Offline Hellwi

• radykał
  • władca ciemności
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Styczeń , 2012, 16:09:15 pm »
ale hellcat to przeciętny myśliwiec, corsair to najnowocześniejszy myśliwiec tłokowy jaki kiedykolwiek zbudowano, on zastąpił hellcata.

Co do przewagi samolotu nad czołgiem to hehe trochę to nieporozumienie, to tak jak napisać mam że od stworzenia car bomby nie powstało nic lepszego i uj ;). Samoloty wsparcia to jedno, czołgi to drugie, bez czołgów nie udała by się żadna ofensywa, cała taktyka jest oparta na współpracy, samoloty zrobią swoje i wracają, czołgi są cały czas na linii frontu i walczą bez względu na pogodę i wsparcie z powietrza, nie łącz jednego i drugiego. Jakby czołgi nie były już potrzebne to po co by były nadal w użyciu?  Pisanie że się nie rozwijają też jest błędem, ceramiczne pancerze, pociski pod kalibrowe, systemy ostrzegania, systemy celownicze, układ jezdny i napędowy, cały czas coś ewoluuje.

Taki b 52 wpierw musi trafić tym swoim arsenałem z 10 000m w ten czołg, poza tym dywanowe naloty to przeszłość tego już się nie robi.

Jak już chcesz wybrać co zrewolucjonizowało pole walki i stało się niezastąpioną rzeczą na polu walki to wybierz radio ;)

Offline Seffik

• klei sie od brudu
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Styczeń , 2012, 17:10:55 pm »
ale hellcat to przeciętny myśliwiec, corsair to najnowocześniejszy myśliwiec tłokowy jaki kiedykolwiek zbudowano, on zastąpił hellcata.
nie - wcale nie taki przecietny, a zarazem nie wiele gorszy od corsaira, oba mialy ten sam typ silnika, lekko zmodyfikowany do corsaia co dawalo mu troche lepsze osiagi
nie - najnowczesniejszy byl p51 mustang, ktorego produkcje finalnie skonczono w polowie lat 80-tych czyli ponad 40 lat go budowano, a coraira skonczony w 52
nie - powstaly w tym samym okresie i w tym samym okresie sluzyly

no wiadomo taka jest dzisiaj doktryna wojenna, ktora de facto wymyslili niemcy, wspoldzialanie zarowno sil pancernych, lotniczych, artylerii i piechoty, ale patrzac z perspetywy 2 ws, czolgi byly slabym ogniwem, wszedzie braly udzial, ale to nie dzieki czolgom ruscy obronili moskwe czy stalingrad czy leningrad, a dzieki piechocie, w afryce sie nie sprawdzily tak bardzo, zabil je klimat i pelno piacho, nie przydatne do walki w miastach, gdyz latwo piechocie je rozwalic, czolg bez oslony piechoty jest nic nie warty i bez wsparcia lotniczego tak samo, rozwoj broni pancernej to takze rozwoj broni przeciwpancernej...1 piechor mogl zalatwic 1 czolg...potrzebne czy nie potrzebne hmmm czolgi wedlug mnie jedynie sa potrzebne do przelamania linii frontu wspoldzialajac z innymi rodzajami sil zbrojnych

no aktualnie sie odeszlo od nalotow dywanowych, ale to dlatego, ze weszly nowe rodzaje inteligentnej bronii i dywanowki staly sie nie oplacalne, a 10 km czy 5 km nie ma roznicy przy ilosci bomb jakie zrzuca, juz nie mowiac o calej eskadrze...z tego co kiedys czytalem eksadra b52 rowna z ziemia teren o powierzchni 15-20 km kwadratowych, wiec gdzie tez czolgi mialby sie schowac czy uciec...

radio owszem, zgadzam sie w 100% :) ale radio radiem, wazne tez byly maszyny szyfrujace, dalej co do radia, nie zawsze jednak mozna bylo go uzyc...np ataki na pearl harbor czy midway...japonczycy dlugo utrzymywali cisze radiowa, zeby nie zostac wykrytym, owszem wielka role odegralo dzieki niemu caly blitzkrieg byl mozliwy, ale czy najwazniejsza?

juz pomijajac sprzet bo o tym mozna sie spierac i spierac :) nalezy tez zwrocic uwage na zmiane i rozwoj taktyki wojennej...zastosowanie snajperow na szeroka skale, wojna blyskawiczna, naloty dywanowe, wojna psychologiczna rakietami v1 i v2, i wiele innych, owszem pojawialy sie te sposoby walki w czasie 1 ws, ale nie na taka skale jak uzyto ich podczas 2...no i zastosowanie oddzialow powietrzno-desantowych, ktore wtedy okreslano jako sily jednorazowego uzytku

ps. Hellwi jestes radykalem pancernym ;p wiec nie mamy co sie spierac :D
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń , 2012, 17:12:29 pm wysłana przez Seffik »