Tracert - sposób użycia

"Mam lagi, mam cofki, macie internet z telefonu" -> takie komunikaty często wysyłacie do admina G4G.pl. Admin uczciwie loguje się na maszynę gdzie jest uruchomiona wasza gra. Sprawdza obciążenie procesorów, pamięci, oraz monitoruje połączenia sieciowe. Wydawać by się mogło że wszystko jest poprawnie. Admin chciałby odpowiedzieć użytkownikowi -"U mnie to działa". Ale zamiast tego prosi użytkownika o podanie tracertu do serwera gry. Prosi o informację zwrotną, nie po to by spławić użytkownika, a dlatego, że chce ustalić czy to aby nie użytkownik ma problem z połączeniem internetowym.
Tracert - to program w systemie Windows (niezależnie od wersji) który pokazuje trasę jaką musi pokonać pakiet danych od komputera użytkownika do serwera. Pakiet musi przebyć czasami długa drogę by dotrzeć do punktu docelowego. Musi najpierw wyjść z komputera użytkownika, przejść przez jego router/modem następnie przejść przez różnego rodzaju routery różnych operatorów internetowych.
Każdy z tych etapów może negatywnie wpływać na jakość połączenia użytkownika z danym serwerem.
Wystarczy jedno słabe ogniwo (uszkodzony bądź obciążony router pośredniczący) by komfort korzystania z docelowego serwera był obniżony. W takiej sytuacji użytkownik zazwyczaj sądzi że "zepsuty" jest serwer.
Tak jednak być nie musi. Aby ustalić miejsce gdzie następuje pogorszenie połączenia, używamy programu tracert.
Tracert jest dostarczany z każdym windowsem. Nic nie musisz instalować by z niego skorzystać.

Jeśli posiadasz Windows 10 wystarczy kliknąć ikonę start i z klawiatury wklepać 3 literki

cmd

Po prostu chcemy uruchomić linię poleceń Windows.
System podpowiedzi zwróci Ci coś takiego:
cmd - linia komendcmd - linia komend
Śmiało kliknij. Otworzy się surowo wyglądające okno.
Wklep tam komendę:
tracert 62.21.98.155
tracert - serwer grytracert - serwer gry

W miejsce 62.21.98.155 wpisz IP Twojego serwera gry.
Wynik przekaż adminowi G4G.pl
Na w/w obrazku pokazano IDEALNE połączenie do jednego z serwerów G4G (dobrodziejstwo światłowodów). Świadczą o tym wręcz minimalne czasy odpowiedzi (pingi) na każdym z kroków tracerta. W rezultacie serwer G4G.pl odpowiada pingiem na poziomie poniżej 1 ms.
Ta wielkość u Was z pewnością będzie większa. Jeśli na którymś z etapów tracerta wielkość pinga będzie zauważalnie duża (w drastycznych przypadkach 3 cyfrowa) oznaczać to będzie że znaleźliście miejsce awarii.
Co wtedy robić? Jeśli ten duży ping będzie na kroku gdzie będzie słowo inea bądź icpnet zgłaszaj to do admina g4g.pl - naprawiamy niemal od ręki. (G4G ma własną sieć szkieletową). Jeśli zaś duży ping jest wcześniej - zgłoś awarię do swojego operatora internetu.